Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapmalıyım?

Her geçen yıl popülerliğini arttırmaya devam eden Instagram, getirmiş olduğu yeni güncellemelerle birlikte mükemmel bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Birçok kullanıcı platformu fazlasıyla eğlenceli bulduğu için gününün büyük bir kısmını burada geçiriyor. Takip ettiği kişilerin paylaşımlarını incelerken, arkadaşlarıyla iletişim kurarken ya da paylaşım yaparken zamanın nasıl geçtiğinin adeta kimse farkına varmıyor. Her ne kadar durum böyle olsa da platformda geçirilen zamanın artmasıyla birlikte harcanan internet miktarının da çok yüksek seviyelere çıktığını görüyoruz. Bu gibi durumlarda ise kullanıcılar Instagram’da harcanan internetin miktarını düşürmek için arama motorlarında “Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapmalıyım” gibi aramalar gerçekleştiriyor. Biz de içeriğimizde söz konusu durumdan etkilenen kullanıcılara Instagram’da harcanan internetin miktarını düşürmek için bazı öneriler sunuyoruz.

İlginizi Çekebilir: Instagram'da Kaç Takipçi Olunca Para Kazanılır?

Instagram’da İnternet Kullanımını Azaltma Yöntemleri

Her kullanıcının cep telefonunda yer alan uygulamaların internetle erişilebilir hale geldiğini varsayarsak bu sorunla karşı karşıya kalmanızın kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Hatta eğer ki kullandığınız uygulamalar veri tasarrufu imkanı sunmuyorsa internet kullanım miktarınız gün geçtikçe artacaktır. Tam aksine Instagram, sözünü geçirdiğimiz uygulamalara nazaran kullanıcılarına veri tasarrufunu en iyi şekilde sunmaktadır. Bu özelliğin yanı sıra sizlerle paylaşacağımız önerileri dikkate alırsanız “Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapmalıyım” sorusuna da yanıt bulabileceksiniz.

Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapmalıyım

Instagram’da İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Instagram uygulamasını telefonunuzda yer alan diğer uygulamalara göre daha fazla kullanıyorsanız internet paketinizin henüz yenilenme tarihi gelmeden bittiğini görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ise Instagram’a herhangi bir ek paket almadan ya da kablosuz internet bulmadan girmeniz mümkün olmayacaktır. Bu en kötü senaryolardan biridir. Hiçbir şekilde sözü geçen durumla karşılaşmamak için ilk önerimizi sizlere aktaralım.

1 – Uygulamanın Veri Tasarrufu Özelliğini Aktifleştirin.

Instagram, içeriğimizin girişinde de bahsettiğimiz gibi kullanıcılarına üst düzey veri tasarrufu imkanı sunuyor. Bu özellik sayesinde fotoğrafların görüntü kalitesi yüksek internet harcamasına yönelik değil, tam tersine düşük kalitede en iyi harcamaları yapmaya yöneliktir. Veri tasarrufu özelliği bir yandan da uygulamanın harcadığı şarj miktarını da düşürüyor. Instagram’da veri tasarrufu özelliğini aktifleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • “Instagram” uygulamasını açarak hesabınıza giriş yapın.
  • Sağ alt köşede yer alan “Profil Resmi” simgesine tıklayın.
  • Profile ulaştıktan sonra sağ üst kısımda kullanıcı adınızın yanında yer alan “Üç Çizgi” butonuna basın.
  • “Ayarlar” seçeneğine tıklayıp ardından “Hesap” kategorisine giriş yapın.
  • “Hücresel Veri Kullanımı” alanını işaretledikten sonra “Daha Az Veri Kullan” butonuna basıp değişiklikleri kaydedin.

Bu işlemlerin ardından söz konusu Instagram’ın çok fazla internet harcaması sorununa uygulayabileceğiniz ilk çözümü gerçekleştirmiş olacaksınız.

Veri Tasarrufu özelliği işinize yaramadıysa bir sonraki alternatifi uygulamaya geçebilirsiniz.

2 – Kablosuz İnternet Bağlantısı Kullanın.

Her ne kadar birçok kişi günlük hayatında kablosuz internet bağlantısını aktif olarak kullanıyor olsa da bilinmesi gereken en önemli püf noktayı atlıyorlar. Bu nedir diye soracak olursanız Instagram’ın interneti çok harcamasının engellenebileceği basit bir yöntemdir. Evden çıkarken mobil verinizi açmadan kablosuz internet bağlantısı ile Instagram’a giriş yapıp bir kere yenileme yaptığınızda en güncel içerikler sizleri karşılayacak ve uzunca bir süre boyunca mobil veri bağlantısını aktifleştirmeye gereksinim duymayacaksınız.

3 – Telefon Ayarlarından Uygulamanın İnternet Erişimini Sınırlandırın.

Bir önceki adımlarda sizlerle paylaştığımız yöntemler işinize yaramadıysa günümüzün son teknoloji telefonlarının sunmuş olduğu mobil veri sınırlandırma özelliği adeta yaranıza merhem olabilir. Birçok kullanıcının bilmediği akıllı telefon özelliği olan mobil veri sınırlandırma tamamıyla uygulama bazlı çalıştığı için isterseniz sadece Instagram’ın kullandığı internetin hızını belirli seviyelere çekebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasını açın.
  • “Uygulamalar” sekmesine giriş yapın.
  • “Instagram” uygulamasını bulup üzerine tıklayın.
  • “Veri Kullanımını Sınırlandır” seçeneğine basarak uygulamanın kullanacağı internet miktarını istediğiniz seviyeye çekebilirsiniz.

Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapmalıyım” sorusu için en iyi yanıtları içeriğimizde sizler için paylaştık. Bu yanıtların her birini uygulayarak platformun internet paketinizin düşmanı değil, tam tersine adeta kota dostu olmasını sağlayabilirsiniz.