Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram birçoğumuzun sıklıkla kullandığı sosyal medya platformlarından biridir. Son derece eğlenceli olan bu uygulama birçok amaç için kullanıldığından dolayı hız kaybetmeden popülerliğini arttırmaya devam ediyor. İnternet hayatımıza girdiği andan itibaren olumlu etkileşimler yatarsa da bunun yanında olumsuz etkenler de yaratabilmektedir. Olumsuz etkeni denilince akla ilk gelen güvenlik olmaktadır. Instagram da yapmış olduğumuz paylaşımlar 3.şahıslar tarafından öğrenildiğinde güvenliğimiz risk altında olabilmektedir. Instagram kullanıcılarına daha güvenli bir ortam sağlayabilmek için iki faktörlü kimlik doğrulama güvenliğini devreye soktu. Peki nedir bu iki faktörlü kimlik doğrulama? Yazımızda detaylarında Instagram hesabınızı daha güvenilir hale nasıl getirebilirsiniz sorusunun cevabını hep birlikte arayacağız.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

Dünyanın popüler uygulamalarından biri olan Instagram her geçen gün uygulamayı daha eğlenceli hale getirmek için sürekli güncellemeler yapmaktadır. Aynı zamanda uygulamayı daha güvenli hale getirmek için çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Instagram en son açıkladığı ve uygulanabilir hale getirdiği iki faktörlü kimlik doğrulamayı devreye soktu. Bu güvenlik uygulaması başka cihazlardan Instagram adresinize olan girişleri kontrol etmeniz için oluşturulmuştur. Siber saldırılar her geçen artış göstermekte birçok firmanın, işletmenin ve kişisel hesapların güvenliği tehlikeye girmektedir. Siber saldırılara karşı geliştirilmiş olan bu muhteşem yöntem güvenliğiniz için son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Instagram Fake - Feyk Hesap Açma Nasıl Yapılır?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ne İşe Yarar?

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Siz de işletme hesabınızı ve kişisel hesabınızı daha güvenli bir şekilde kullanmak mı istiyorsunuz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Size bahsedeceğimiz iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi ile Instagram hesabınız artık daha güvende olacak. İki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi sizin güvenliğinizi Instagram platformunda üst düzeye çıkarmanıza yarar. Kendi telefonunuzdan sürekli giriş yapıyorsanız farklı telefondan, bilgisayardan veya tabletten giriş yapılmak istediğinde bildirim almak istemez misiniz? Evet cevaplarını buradan duyabiliyoruz. Siz de farklı kişilerin farklı cihazlardan giriş yaptığı anda bildirim almak istiyor ve onayınız olmadan hesabınıza girmesini istemiyorsanız kesinlikle iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasını kullanmalısınız. Her ne kadar güvenlik konusunda bir endişe oluşturmadığını düşünseniz de hesabınıza herhangi bir kullanıcı Instagram yorum gönderdiğinde bu bildirim size düşmezse hesabınızdan çıkış yapmış olabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Instagram’da güvendiğinizi en üst düzeye taşıyacak olan iki faktörlü kimlik doğrulamasının ne olduğunu ne işe yaradığını yukarıda ki yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Şimdi bu uygulamayı nasıl aktif hale getireceğinizden bahsedeceğiz. İki faktörlü kimlik doğrulama oldukça basit olan bir yöntemdir. Üstün bir teknik bilgi bilmenize gerek yoktur. Aşağıdaki adımları tek tek izleyerek iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasını aktif hale getirebilirsiniz hem de aynı şekilde Instagram düşmeyen takipçi sayısını arttırdığınız profilinizin güvenliğini tehlikelere karşı savunmuş olacaksınız.

  • Instagram hesabınıza giriş yapınız ve ardından profil ekranına giriniz.
  • Profil ekranın sağ üst köşesinde bulunan alt alta oluşmuş üç çizgi üzerine dokunun.
  • Alt kısımda ayarlar menüsünü göreceksiniz. Ayarlar menüsüne giriş yapınız.
  • Ayarlar kısmından güvenlik seçeneğine dokunun.
  • Güvenlik seçeneğinin içerisine girdiğinizde iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini göreceksiniz.
  • İki faktörlü güvenlik seçeneğine giriş yaptıktan sonra size iki seçenek sunulur. Bunlardan biri uygulama diğeri ise istediğiniz telefon numarasına gelecek olan SMS kodudur.

Bu yöntemlerden birini seçip adımları takip ettiğinizde iki faktörlü kimlik doğrulama güvenlik uygulamasını aktif hale getirmiş olacaksınız.