Instagram'da Kaliteli Fotoğraf Çekme Teknikleri

Instagram, gün geçtikçe kullanıcı sayısını arttıran; getirdiği yeniliklerle birlikte birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. İlk çıktığı günlerde kullanıcılar oluşturmuş olduğu profillerde sadece fotoğraf paylaşımı gerçekleştirebiliyorken, şimdilerde ise tam tersine takipçileriyle videolar, uzun metrajlı filmler ve buna benzer içerikler paylaşabiliyor. Her ne kadar durum böyle olsa da tüm kullanıcıların ilk odağı öncelikle en güzel anlarını fotoğraflayıp organik takipçi kitlesiyle paylaşmaktır. Bu fotoğrafların daha fazla ilgi çekmesi için birçok detaya önem vermeniz gerekiyor. Bu doğrultuda biz de içeriğimizde sizlere fotoğraf çekme teknikleri ile ilgili bilgileri aktararak, mükemmel fotoğraflar çekmeniz adına tüyolar aktaracağız.

Instagram Güzel Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Instagram’da paylaşmayı düşündüğünüz fotoğrafların çekim tekniklerine fazla önem vermiyorsanız içeriği paylaştıktan kısa süre sonra beğenmeme gibi durumlar ortaya çıkabilir. İleriki zamanlarda paylaştığınız fotoğrafı silmek zorunda kalmak istemiyorsanız aşağıdaki fotoğrafları çekerken aşağıdaki çekim tekniklerine önem vermelisiniz.

1- Fotoğrafı Odaklayın.

Bir fotoğrafın güzel çekilmesinin en temel kuralı; odaklamaktır. Bu kurala uyum sağlamadığınız durumlarda fotoğraf bulanık çıkacak, görüntü kalitesi de oldukça düşük olacaktır.

2- Işığı İyi Ayarlayın.

Fotoğrafçılığın en önemli kurallarından bir diğeri de ışığı doğru ayarlamaktır. Fotoğrafı çektiğiniz alanda eğer ki ışık tersten olursa elde edeceğiniz sonuçta aynı doğrultuda olumsuz olacaktır. Ortam ışığının yanı sıra telefon parlaklığını da arttırmalısınız. Karanlık ekranda detayları daha iyi göremeyeceğiniz için sonrasında beğenmeyeceğiniz fotoğraflar ortaya çıkabilir.

3- Arka Plan Seçimine Önem Verin.

Her fotoğraf için arka planın önemi büyüktür. Fotoğrafın ana karakteri olarak siz ne kadar mükemmel olursanız olun kötü arka plan sizi de etkileyecektir. Buna bir örnek vermek gerekirse; bir yemek ya da ürün fotoğrafı çekerken ürünün etrafında bulunan dekorların dağınık olması ya da masa örtüsünün kirli olması ürünün mükemmelliğini tamamıyla ortadan kaldıracaktır.

Fotoğraf Çekme Teknikleri

4- Açı Değişikliğini Gerçekleştirin.

Bir fotoğrafı tek açıdan çekmeye nazaran farklı açılardan çekmek en kaliteli fotoğrafı yakalamak için oldukça önemlidir. Bu sebeple aynı pozu farklı bakış açılarından çekerek doğru pozlamayı bulabilirsiniz.

5- Satürasyon (Doygunluk Oranı)

Fotoğrafı çektikten sonra ya da çekerken pozlamada yapacağınız doygunluk oranı ayarını çok fazla abartmamaya özen gösterin. Bu oranı abarttığınızda ne yazık ki fotoğraf daha kötü bir hal alabilir. Kısacası; fazla satürasyon fotoğrafın kalitesini oldukça düşürür.

6- Özgün Olmaya Çalışın.

Instagram’da paylaşılan fotoğrafların beklenilen etkileşimi almamasının en önemli sebebi özgünlükten uzak paylaşımlardır. Bu sebeple eğer ki özgün fotoğraflar paylaşırsanız aynı zamanda takipçilerinizden gelen türk beğeni sayılarında da artışlar gözükecek ve kısa süre içerisinde keşfette yerinizi alabileceksiniz.

Bu içeriğimizde sizlerle paylaştığımız instagram için fotoğraf çekme teknikleri ile ilgili tüyoların tamamını değerlendirmeye aldığınızda profilinizi mükemmel çekilmiş fotoğraflarla canlandırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Instagram Takip İsteklerini Kapatma