Telegram'a Katıldı Bildirimi Nasıl Kapatılır?

2021 yılına damga vuran en önemli olaylardan biri de WhatsApp’ın kullanıcılarını kabul etmek zorunda bıraktığı “Gizlilik Politikası” değişikliğiydi. İlgili değişiklikten dolayı birçok kullanıcı gizli verilerini Facebook şirketiyle paylaşmamak amacıyla farklı anlık mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Bu uygulamalardan biri de Telegram’dır. Her kullanıcı artık bir nevi WhatsApp’ı protesto etmek amacıyla telefonundan silip ismi geçen uygulamayı indirmeye başladı ancak bu uygulamada da gizlilik konusunda bazı problemler vardı. Bir kullanıcı yeni bir hesap açtığında doğrudan rehberinde kayıtlı olan numaraların tamamına “Telegram’a Katıldı” başlıklı bir bildirim gönderiliyor. Bu bildirim ise hiç kimsenin söz konusu uygulamayı kullandığını bilmesini istemeyen kişilerin hoşuna gitmedi. Biz de içeriğimizde “Telegram’a Katıldı” bildirimini kapatma işlemleriyle ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Instagram Silinen Mesajları Geri Getirme 2022

Telegram’a Katıldı Bildirimlerini Kapatma Yöntemleri

Telegram’a katılma bildirimlerinden kurtulmak için yapacağınız üç farklı işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerden hangisini denerseniz deneyin başarılı sonuçlar elde edecek ve sorunsuz bir şekilde katıldı bildirimlerini kapatma fırsatı elde edeceksiniz.

1- Telegram Ayarlarından Katıldı Bildirimlerini Kapatma

Telegram uygulamasını bilgisayardan ya da tabletten değil de doğrudan cep telefonunuzdan kullanıyorsanız bu yöntem cep telefonunda yer alan Telegram uygulamasına gelen katıldı bildirimlerini kapatmak için sizlere fırsat sunacaktır.

 • Telegram adlı uygulamayı telefonunuzdan başlatın.
 • “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 • “Bildirimler ve Sesler” kategorisine girin.
 • “Kişi Telegram’a Katıldı.” İbaresinin hemen karşısındaki butonu pasif hale getirin.

Bu işlemlerin ardından artık siz Telegram’a giriş yaptığınızda ya da herhangi bir şekilde rehberinizde ekli olan kullanıcı Telegram’a kayıt olduğunda bildirim gelmeyecektir.

2- Masaüstü Bilgisayarlardan Telegram Katıldı Bildirimlerini Pasifleştirme

Telegram, aslında bakıldığında WhatsApp kadar gelişmiş bir uygulamadır ki bu sebeple de hem masaüstü hem de mobil cihazlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Bütün günün belli zaman dilimlerinde eğer ki uygulamayı masaüstü cihazlardan kullanıyorsanız yapacağınız işlem fazlasıyla kolaydır.

 • “Telegram Desktop” uygulamasını açın.
 • Uygulama açıldığında sağ üst köşede yer alan “Üç Çizgi” simgesine tıklayın.
 • “Ayarlar > Bildirimler” yolunu takip edin.
 • “Etkinlikler” sekmesinin hemen alt kısmındaki “Kişi Telegram’a Katıldı” butonunu pasif hale getirin.

3- Telegram Web Uygulamasını Kullanarak Katıldı Bildirimlerini Sonlandırma

Telegram, mobil uygulama ya da masaüstü programla uğraşmak istemeyen kullanıcılara aynı WhatsApp’ta olduğu gibi tarayıcıdan giriş desteği vermektedir. Bu destek sayesinde de hiçbir indirme işlemine gerek duymadan doğrudan tarayıcıdan anlık mesajlaşma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Telegram’a katıldı başlıklı bildirimleri almaya devam ediyorsanız tarayıcıdan da söz konusu bildirimleri kapatabilirsiniz.

 • Telegram Web internet sitesine giriş yapın.
 • “Üç Çizgi” simgesine dokunun.
 • “Desktop Notifications” seçeneğine tıklayarak bildirimleri kapatın.

Telegram’da katıldı bildirimlerini kapatmak için değerlendirebileceğiniz üç farklı etkili yol bunlardır. Bu yolların dışında herhangi bir şekilde katıldı bildirimlerini kapatma fırsatınız olmayacaktır. Her açıdan kolay adımlarla sunulduğu için farklı bir işlem yapmaya da ihtiyacınız olmayacağını söyleyebiliriz.