TikTok Video Kalitesi Arttırma [Güncel Yöntem]

TikTok son yıllarda diğer sosyal medya platformları arasında kendini üst sıralara taşımış bir platformdur. Video içerikleri üzerinden paylaşımlar yapılabilen TikTok’ta video kalitesi düşmesi kullanıcıların en sık karşılaştığı problemlerden biridir. Günümüzde Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformlarda takipçi ve beğeni alarak hesabınızı büyütmenin en önemli unsuru paylaşımların ve içeriklerin yüksek kaliteye sahip olmasıdır. Eğer siz de TikTok videolarınızı paylaşırken video kalitesi düşmesi sorunu yaşıyorsanız, yazımızın devamını okumalısınız.

TikTok Video Kalitesi Neden Düşüyor?

TikTok Video Kalitesi Arttırma [Güncel Yöntem]

TikTok kullanıcılarının yaşadığı başlıca problemlerden biri olan TikTok video kalitesi düşüyor, düşük kaliteli içeriklerin paylaşılması ve sonuçta takipçi ve Tiktok beğeni kaybı olarak kullanıcılara zarar veriyor. Dolayısıyla, kaliteli paylaşımlar üretebilmek TikTok platformunda son derece önem taşımaktadır.

Sorun en basit haliyle kamera uygulamasıyla kaydedilen bir video ve bir TikTok videosunun kıyaslanması ile açıkça görülebilmektedir. Bu sorunun başlıca sebebi ise TikTok uygulamasına video yüklemesi sırasında meydana gelen otomatik sıkıştırma işlemidir. Sonuçta videonun çözünürlüğü düşerken, TikTok’un yanı sıra Instagram, YouTube ve pek çok başka platformda da bu işlem gerçekleştirilmektedir. Ne yazık ki TikTok henüz kaliteyi ayarlayabileceğimiz veya bu sıkıştırmayı devre dışı bırakabileceğimiz bir seçeneğe sahip değil.

TikTok kullanıcılarının söylemlerine dayanarak önceden galeriye kaydedilmiş videoların yapılan yüklemelerin kalitesinin, TikTok kamerası kullanılarak kaydedilen videoların görüntü kalitesinden düşük olduğu söylenebilir.

Bunların yanı sıra TikTok videolarını sınırlandıran bazı özellikler bulunmaktadır. İlk olarak iOS için dosya boyutu en fazla 287,6 MB olabilirken Android maksimum 72 MB boyutunda olabilir. Bu sınır reklam içeriklerinde 500 MB'a kadar çıkabilmektedir. Boyutları 1080*1920 olan videonun en boy oranı da tipik bir akıllı telefon gibi 9:16 oranı olmalıdır. Bunların yanı sıra TikTok’un desteklediği dosya türleri, .mp4 ve .mov şeklindedir. Bu dosya türlerine en olarak reklam içeriklerinde .avi ve .gif dosya türleri de desteklenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tiktok Canlı Yayına Misafir Alma İşlemleri

Telefonda Veri Tasarrufunu Devre Dışı Bırakarak Video Kalitesi Arttırma

TikTok video kalitesi nasıl artırılır sorusu akla geldiğinde ilk bakılması gereken şey veri tasarrufudur. Eğer TikTok uygulamanızda Veri Tasarrufu açık ise, bu durum TikTok videolarını izlerken video görüntü kalitesini düşürmek üzerine telefonunuzu programlar. Aynı şekilde bu seçenek açık kaldığı zaman TikTok minimum veri ile video yüklemeye çalışacağı için videolarınızın görüntü kalitesi düşecektir.

Eğer siz bu özelliği devre dışı bırakırsanız, TikTok video kalitesi düşüyor sorunu büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. TikTok veri tasarrufu modunu kapatmak için;

  • TikTok uygulamasına girin ve Gizlilik ve Ayarlar sekmesine tıklayın.
  • Gizlilik ve Ayarlar sekmesinin en altına giderseniz “Veri Tasarrufu” özelliğini görebilirsiniz.
  • “Veri Tasarrufu” seçeneğine basın ve yanında yer alan butonu gri olacak şekilde ayarlayın. Bu buton mavi/yeşil olduğu zaman veri tasarrufu açık, gri olduğunda kapalı demektir.
  • Bu işlemin ardından TikTok uygulamasından çıkın, arka plandan kapatın ve sonrasında yeniden başlatın.

Bu işlemlerin ardından TikTok videolarınızın kalitesini arttırırken aynı zamanda TikTok izlenme sayılarınıza da doğrudan etki edebilirsiniz.